GALWAY GAA – Results: (week ending Sunday, 26th August 2018)

GALWAY GAA – Results: (week ending Sunday, 26th August 2018)

Note: The winning team is displayed first

Ocean Hygiene Supplies and Packaging Under 13 C Championship
Thu, 23 Aug, Venue: Duggan Park , (Final), Salthill-Knocknacarra 3-4 Killimor 2-4

(Salthill/Knocknacarra vs Killimor Report) (Salthill/Knocknacarra Presentation)

Ocean Hygiene Supplies and Packaging Under 13 A1 Shield
Thu, 23 Aug, Venue: Duggan Park , (Final), Gort 1-5 Ahascragh/Fohenagh 1-3

(Gort vs Ahascragh/Fohenagh Report) (Gort Winning Presentation)

All-Ireland Senior Ladies Football Semi-Final

Sat, 25 Aug, Venue: Dr. Hyde Park, (semi-final), Dublin 4-8 GALWAY 1-10

Claregalway Hotel/Bon Secours Hospital Senior Football Championship – Group 1
Sat, 25 Aug, Venue: Kenny Park, (Round 3), St. James 1-11 Cortoon Shamrocks 0-11
Sat, 25 Aug, Venue: Clonbur, (Round 3), Corofin 5-16 An Cheathrú Rua 1-8

Claregalway Hotel/Bon Secours Hospital Senior Football Championship – Group 2
Sat, 25 Aug, Venue: Kenny Park, (Round 3), Annaghdown 1-13 Salthill-Knocknacarra 0-8
Sat, 25 Aug, Venue: Pearse Stadium, (Round 3), Killannin 0-8 Barna 0-8

Claregalway Hotel/Bon Secours Hospital Senior Football Championship – Group 3
Sun, 26 Aug, Venue: Tuam Stadium, (Round 3), Mountbellew/Moylough 0-10 Caherlistrane 0-8
Sun, 26 Aug, Venue: Pearse Stadium, (Round 3), Killererin 1-11 Naomh Anna, Leitir Móir 1-11

Claregalway Hotel/Bon Secours Hospital Senior Football Championship – Group 4
Sat, 25 Aug, Venue: Pearse Stadium, (Round 3), Moycullen 4-15 Caltra 0-5
Sat, 25 Aug, Venue: Tuam Stadium, (Round 3), Milltown 1-17 Monivea-Abbey 0-15

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Group 3 Cup
Sat, 25 Aug, Venue: Gort GAA Grounds, (Semi Final 2), Gort 3-8 Michael Cusacks 0-4

Ocean Hygiene Supplies & Packaging U12 Group 5 Shield
Sat, 25 Aug, Venue: Craughwell, (Quarter final), Pádraig Pearses 1-3 An Spidéal 0-0

WERS Waste U16 Football Division 1 North
Tue, 21 Aug, Venue: Dunmore MacHales, (Round 2), Dunmore MacHales 6-12 Caherlistrane 0-5

WERS Waste U16 Football Division 3
Tue, 21 Aug, Venue: Mountbellew, (Round 10), Mountbellew/Moylough W/O St Brendan’s –

Ocean Hygiene Supplies and Packaging U 13 A Hurling Championship
Thu, 23 Aug, Venue: Oranmore, (Semi Final 1), Clarinbridge 1-8 Oranmore-Maree 2-4
Thu, 23 Aug, Venue: Carnmore GAA Club , (Semi Final 2), Turloughmore 0-14 Carnmore 0-2

Ocean Hygiene Supplies and Packaging U 13 A Hurling Shield
Thu, 23 Aug, Venue: St Brendan’s Loughrea, (Semi Final 1), Sarsfields 1-12 Loughrea 2-5
Thu, 23 Aug, Venue: Ardrahan, (Semi Final 2), St Mary’s GAA Athenry 5-7 Ardrahan 1-4

Claregalway Hote;/Bons Secours Intermediate Football Championship – Group 1
Sun, 26 Aug, Venue: Tuam Stadium, (Round 2), Oranmore-Maree 2-20 Glenamaddy 1-4

Claregalway Hote;/Bons Secours Intermediate Football Championship – Group 2
Sat, 25 Aug, Venue: Corofin , (Round 2), Mícheál Breathnach 1-14 St Brendan’s 1-11
Sun, 26 Aug, Venue: Pearse Stadium, (Round 2), An Spidéal 3-11 Oughterard 2-14

Claregalway Hote;/Bons Secours Intermediate Football Championship – Group 3
Sat, 25 Aug, Venue: Tuam Stadium, (Round 2), Dunmore MacHales 2-13 Kilkerrin-Clonberne 0-10
Sun, 26 Aug, Venue: An Spideal, (Round 2), Clifden 5-13 St Mary’s GAA Athenry 0-6

Claregalway Hote;/Bons Secours Intermediate Football Championship – Group 4
Sun, 26 Aug, Venue: Barnaderg , (Round 2), Headford 3-12 St. Gabriels 0-9
Sun, 26 Aug, Venue: An Spideal, (Round 2), Oileáin Árainn 2-16 Cárna-Caiseal 2-6

Senior Hurling League 
Tue, 21 Aug, Venue: Kenny Park, (Semi final ), Cappataggle 1-22 St Thomas 2-16
Thu, 23 Aug, Venue: Kenny Park, (Semi final replay), Pádraig Pearses 2-11 Clarinbridge 0-11

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 15 C Hurling Championship – Group 1
Sun, 26 Aug, Venue: Craughwell, (Round 1), Four Roads 0-7 Craughwell 0-5

WERS Waste U15 Division 1 North
Fri, 24 Aug, Venue: Oranmore-Maree, (Round 4), Oranmore-Maree 5-12 Kilconly 6-9

WERS Waste U15 Division 3
Tue, 21 Aug, Venue: Kilkerrin-Clonberne, (Round 5), Kilkerrin-Clonberne W/O St Brendan’s –
Tue, 21 Aug, Venue: Caltra Pitch, (Round 5), Killererin 6-13 Caltra 4-17

Gullane’s Hotel Junior A Hurling Championship
Sat, 25 Aug, Venue: Loughrea, (Relegation Play Off), Ardrahan 0-19 Kilnadeema-Leitrim 0-15
Sun, 26 Aug, Venue: Kenny Park, (Quarter Final), Turloughmore 0-23 Meelick-Eyrecourt 1-11
Sun, 26 Aug, Venue: Killimor, (Pre Lim Quarter Final), Sarsfields 2-19 Tommy Larkins 2-6

WERS Waste U13 Football Division 3 B
Fri, 24 Aug, Venue: Caltra Pitch, (Round 2), Cortoon Shamrocks 5-9 Caltra 3-5

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 12 Hurling League – Group 1
Sat, 25 Aug, Venue: Castlegar, (Round 2), St Mary’s GAA Athenry 4-5 Castlegar 2-10

Junior Championship North – Group B
Fri, 24 Aug, Venue: Tuam Stars, (Round 3), Corofin W/O Tuam Stars –

Junior Championship West – Group A
Sun, 26 Aug, Venue: Maigh Cuilinn, (Round 2), Moycullen 5-8 St Michael’s 0-10

Junior A Championship North – Group B
Fri, 24 Aug, Venue: Ballymacward, (Round 3), Pádraig Pearses 3-8 St Mary’s GAA Athenry 1-8

Gullane’s Hotel Junior B Hurling Championship
Sat, 25 Aug, Venue: Gort, (Quarter Final), Ballinderreen 1-15 Beagh 1-9
Sat, 25 Aug, Venue: Loughrea, (Quarter Final), Killimor 1-19 Portumna 1-12
Sat, 25 Aug, Venue: Gort, (Quarter Final), Loughrea 1-16 Castlegar 2-12

Gullane’s Hotel Junior C Hurling Championship
Sat, 25 Aug, Venue: Lackagh, (Quarter Final), Menlo Emmetts 5-14 Clarinbridge 4-13
Sat, 25 Aug, Venue: Ballymacward, (Quarter Final), Turloughmore 0-26 Killimordaly 1-12
Sun, 26 Aug, Venue: Loughrea, (Quarter Final), Kilbeacanty 1-15 Ballygar 2-9

Junior C Championship North – Group A
Fri, 24 Aug, Venue: Kiltormer, (Round 3), St Brendan’s W/O Kiltormer –
Fri, 24 Aug, Venue: Cregg, (Round 3), Annaghdown 2-8 Mountbellew/Moylough 2-8
Sun, 26 Aug, Venue: Loughrea, (Round 3), Corofin W/O Loughrea –

Junior C Championship West – Group A
Fri, 24 Aug, Venue: South Park, (Round 2), Gaeil na Gaillimhe 3-7 An Fhairche – Clonbur 0-13
Fri, 24 Aug, Venue: Páirc na bhForbacha, (Round 2), Oranmore-Maree W/O Barna –

Junior C Championship West – Group B
Sun, 26 Aug, Venue: Letterfrack, (Round 1), Mícheál Breathnach 2-9 Renvyle 1-10

Gullane’s Hotel Junior C1 Hurling Championship – Group 2
Fri, 24 Aug, Venue: Cregg, (Round 7), St Thomas 4-12 Annaghdown 0-10

COMMENTS