GALWAY GAA Results – (week ending Sunday, 14th October 2018)

GALWAY GAA Results – (week ending Sunday, 14th October 2018)

Note: The winning team is displayed first

Junior Football Championship

Sat, 13 Oct, Venue: Tuam Stadium, (North Final), Corofin 0-14 Mountbellew/Moylough 1-9 

Sun, 14 Oct, Venue: Ros Muc, (West Final), An Fhairche – Clonbur 1-10 Renvyle 0-10 

Junior B Football Championship

Sat, 13 Oct, Venue: An Spideal, (West Final), An Cheathrú Rua 1-9 An Spidéal 1-4 

Minor A Championship 

Sat, 13 Oct, Venue: Pearse Stadium, (West Final), Salthill-Knocknacarra 1-17 Barna 2-11 

Minor B Championship 

Sat, 13 Oct, Venue: Pearse Stadium, (West Final), St. James 1-7 Clifden 0-6 

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 15A1 Hurling Cup

Wed, 10 Oct, Venue: Duggan Park , (Final), Kilnadeema-Leitrim 3-12 Cappataggle 3-9 

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 15B Hurling Cup

Sat, 13 Oct, Venue: Carnmore, (Final), Abbeyknockmoy 6-6 Cois Fharraige 3-4 

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 15C Hurling Cup

Thu, 11 Oct, Venue: Killimor, (Final), Ballygar 1-9 Annaghdown 1-8 

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 15C Hurling Shield

Sat, 13 Oct, Venue: Carnmore, (Final), Liam Mellows 3-10 Portumna 2-5 

WERS Waste U12 Football Group 3

Sun, 14 Oct, Venue: Claregalway Knockdoemore, (Shield Final), Clarinbridge 2-10 Moycullen 2-4

Claregalway Hotel/Bon Secours Hospital Senior Football Championship
Sun, 14 Oct, Venue: Pearse Stadium, (Quarter Final), Salthill-Knocknacarra 3-13 Milltown 1-16

Claregalway Hotel/Bon Secours Hospital Senior Football Relegation – Group A
Sat, 13 Oct, Venue: Clonbur, (Round 2), Naomh Anna, Leitir Móir 2-10 Kilconly 0-10

Claregalway Hotel/Bon Secours Hospital Senior Football Relegation – Group B
Sat, 13 Oct, Venue: Corofin , (Round 2), Tuam Stars 2-15 Caltra 0-8

Salthill Hotel Senior Hurling Championship
Sat, 13 Oct, Venue: Duggan Park , (Senior A Relegation), Kilnadeema-Leitrim 0-14 Mullagh 0-12
Sat, 13 Oct, Venue: Duggan Park , (Senior A Relegation), Portumna 0-24 Craughwell 1-14
Sun, 14 Oct, Venue: Pearse Stadium, (Pre-Lim 1/4 Final), Castlegar 0-19 Killimordaly 0-16
Sun, 14 Oct, Venue: Kenny Park, (Pre-Lim 1/4 Final), Cappataggle 2-14 Turloughmore 0-17
Sun, 14 Oct, Venue: Duggan Park , (Pre-Lim 1/4 Final), Tynagh/Abbey-Duniry 1-17 Tommy Larkins 1-15

WERS Waste U16 Football Division 1
Sun, 14 Oct, Venue: Kilconnell, (Div 1 A Quarter Final), St Michael’s 7-13 St. Gabriels 2-9

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 15A Hurling Cup
Sat, 13 Oct, Venue: Turloughmore, (Semi Final 2), Turloughmore 1-9 Craughwell 0-4

Claregalway Hotel/Bons Secours Intermediate Football Relegation – Group A
Sat, 13 Oct, Venue: Tuam Stadium, (Round 2), Kilkerrin-Clonberne 1-16 Glenamaddy 0-6

Claregalway Hotel/Bons Secours Intermediate Football Relegation- Group B
Sun, 14 Oct, Venue: The Priarie, (Round 2), Cárna-Caiseal 2-10 Williamstown 0-11

Intermediate Hurling Championship
Sat, 13 Oct, Venue: Kenny Park, (Quarter Final), Kilconieron 1-16 Carnmore 0-8
Sat, 13 Oct, Venue: Kenny Park, (Quarter Final), Kinvara 0-18 Rahoon-Newcastle 0-18
Sun, 14 Oct, Venue: Loughrea, (Quarter Final), Oranmore-Maree 0-25 Kiltormer 1-17
Sun, 14 Oct, Venue: Duggan Park , (Quarter Final), Meelick-Eyrecourt 0-18 Killimor 0-13

Gullane’s Hotel Junior A Hurling Championship
Sun, 14 Oct, Venue: Loughrea, (Semi-Final Replay), Sarsfields 0-12 Liam Mellows 0-11
Sun, 14 Oct, Venue: Carnmore, (Relegation Play-Off Replay), Bearna-Na Forbacha 1-20 Ardrahan 4-6

WERS Waste U13 Football Division 3 B
Fri, 12 Oct, Venue: Glenamaddy, (Round 4), Northern Gaels 7-3 Cortoon Shamrocks 4-12

Gullane’s Hotel Junior 1 Hurling Championship – Group 2
Sun, 14 Oct, Venue: Ballygar GAA Pitch, (Round 3), Ballygar 2-20 Skehasna-Mountbellew/Moylough 1-10

Junior C Football Championship
Sun, 14 Oct, Venue: Glenamaddy, (North Semi Final), Corofin 3-10 Glenamaddy 0-6

Pier Head Minor A Hurling Championship
Tue, 09 Oct, Venue: Duggan Park , (Quarter Final), Clarinbridge 2-17 Ballygar 0-11
Tue, 09 Oct, Venue: Loughgeorge, (Quarter Final), Turloughmore 2-14 Loughrea 1-16
Wed, 10 Oct, Venue: Duggan Park , (Quarter Final), St Mary’s GAA Athenry 5-12 Meelick-Eyrecourt 0-10

Minor B Championship 
Fri, 12 Oct, Venue: Tuam Stars, (North Semi Final), Tuam Stars 6-8 Dunmore MacHales 0-11
Sun, 14 Oct, Venue: Caltra Pitch, (North Semi Final), Mountbellew/Moylough 1-11 Caltra 1-9

Pier Head Minor B Hurling Championship
Tue, 09 Oct, Venue: Ardrahan, (Quarter Final), Gort 6-16 Michael Cusacks 0-10

Minor C Championship 
Sat, 13 Oct, Venue: Clonbur, (West Semi Final), An Spidéal 5-8 An Fhairche – Clonbur 2-9

  • 6
    Shares

COMMENTS